آتورینا- برای موفقیت در تجارت ، درک و شناخت رنگ یک امر حیاتی است. رنگ نقش فوق العاده قدرتمند و متحول کننده‌ای در کسب و کار دارد.


رنگ بخش جدایی ناپذیر و غیرقابل کتمان زندگی است. رنگ در همه جا هست و با پیشرفت دانش  بیش از گذشته از تاثیرات و توانایی‌های متحول کننده‌اش مطلع می‌شویم.  رنگ‌ها تاثیرات مستقیم و مثبتی بر زندگی ما دارند.


یکی از رنگ‌های مهم و اثرگذار، رنگ قرمز است! کافی است بدانید که برای تاثیر رنگ قرمز بر روی شما تنها 0.02 ثانیه زمان لازم است ، اما 0.25 ثانیه زمان می‌برد تا سه  کلمه از این مطلب بر شما اثر بگذارد.


رنگ قرمز در هر سطحی از وجود ما اثرگذار است و اثرات عاطفی فوق العاده‌ای بر انسان دارد، رنگ قرمز باعث  تقویت متابولیسم، ترشح آدرنالین و ایجاد احساس گرما در بدن می‌شود.
قرمز رنگی متمایز و پرجلوه است!


برخی برندهای تجاری از رنگ قرمز برای نام تجاری‌شان استفاده کرده‌اند، که معروف‌ترین‌شان کوکا کولا است، یک نام تجاری شناخته شده و با ارزش در جهان. کوکاکولا بیش از 1.5 میلیارد قوطی انواع نوشیدنی در روز به فروش می‌رساند و در بیش از 200 کشور در سراسر جهان در حال رشد است.


با این حال رنگ قرمز علیرغم نکات گفته شده، محدودیت‌هایی هم دارد. از این رو برای استفاده از این رنگ باید محتاط بود، گاهی استفاده بی‌ دلیل از قرمز بسیار بی ربط خواهد بود.
هر رنگی  محل استفاده خود را دارد، زمانی که رنگ به طور دقیق و مناسب برای محیط، محصول، برندینگ و طرح توسط یک متخصص رنگ شناسی که ویژگی رنگ‌ها را می شناسد، انتخاب شود در آن صورت رنگ با هدف همسو شده و نقشی عالی خواهد داشت. کارکرد و اثرگذاری یک رنگ بسته به انتخاب درست آن دارد.


رنگ قلمرویی است که نیازمند کمال است. استفاده  اشتباه از یک رنگ، می‌تواند کل پروژه را زیر سوال ببرد. کاربرد رنگ در طی زمان و به صورت بین المللی تکامل یافته است. رنگ‌ها در هر کشور، فرهنگ و دین نقش و تفاسیر خاص خودشان را دارند.


این رویکرد که یک رنگ را برای همه جنبه ها به کار ببریم با کسب و کار بین المللی همخوانی ندارد. ارتباطی که با هر رنگ برقرار می‌کنیم بستگی به مکانی دارد که در آن بزرگ شده ایم. رنگ موثرترین ارتباط غیر کلامی را ایجاد می‌کند.


رنگ قدرتمندترین و از نظر من نادیده‌ترین ابزاری که در دسترس کسب و کار است. تداعی رنگ می‌تواند تاریخی، ملی، فرهنگی، شخصی و وابسته به زبان‌شانسی باشد، اما چیزی که نمی توانیم آن را انکار کنیم این است که رنگ یک امر بصری نیز هست.

رنگ اثرگذار است و به این دلیل،‌ چگونگی استفاده از آن می‌تواند ترکیب مناسب برای استفاده مورد نظر را ایجاد کند یا خیر.

تداعی رنگی در هر فرهنگ، جالب توجه و همینطور در کسب و کار هم مهم است.  ممکن است با توجه به فرهنگ خودمان با یک رنگ آشنا باشیم ، اما  ممکن است همین رنگ در یک کشور یا فرهنگ دیگری معنایی متفاوت داشته و حتی توهین تلقی شود.


شناخت معنای دقیق و عمیق رنگ، راهکاری موثر است تا نشان دهی چیزی در مورد میراث آنها یاد گرفته ای. این یک راه برای نشان دادن حسن نیت و احترام است و وسیله‌ای است که تمایل خود را نشان داده و تا حدودی با آنها آشنا شویم. این درک و شناخت می‌تواند شما و رقیب‌تان که اهمیت تنوع فرهنگی را درک نمی کند، متمایز کند.


معنای رنگ قرمز در فرهنگ‌های مختلف:
 غرب - انرژی، اشتیاق، هشدار، خطر، هیجان
 شرق - اقبال خوب، آتش، خوشبختی، لباس عروس
 چین - تشریفاتی، سرزندگی، شادی، خوشبختی
 هندوستان - قدرت، تنوع، ترس، آتش، باروری
 تایلند - آتش، یکشنبه، روز استراحت، تولد
 ژاپن - خطر، سرخوردگی، زندگی، خون، خشم، مرگ
 آفریقای جنوبی - عزاداری، زندگی، خون، خطر
 روسیه - کمونیسم، ازدواج، مراسم، زیبایی، بلشویک ها
 نیجریه – استفاده برای فرماندهان، رنگ تشریفاتی، سفارشی
 مسیحی - عشق، شور، فداکاری، خون، مرگ، تولد
 عبری - قربانی، گناه، مرگ، خون
تا قبل از خواندن این مطلب فکر می‌کردیم رنگ ها صرفا رنگ هستند...!


رنگ می‌تواند یک مخاطب مورد هدف را جذب یا او را دور کند، به همین سادگی. حتی اگر بهترین استراتژی در بازاریابی و تبلیغات را به کار بگیرید در هر جای دنیا که باشید، اگر انتخاب رنگ، مناسب هدفمند و دقیق نباشد، فروش به نتیجه نخواهد رسید


برای موفقیت در تجارت بین المللی، درک و شناخت رنگ یک امر حیاتی است. رنگ فوق العاده قدرتمند و نقش متحول کننده در کسب و کار دارد.

انتشار بر روی شبکه های اجتماعی: